Nová naděje pro astmatiky: biologická léčba minimalizuje příznaky onemocnění

Světový den astmatu připomíná, že astma patří mezi nejrozšířenější chronické onemocnění na světě. Trpí jím odhadem 300 milionů lidí a do pěti let to bude podle Světové zdravotnické organizace až o 100 milionů lidí více. I v Čechách astmatici přibývají, ročně je jich asi 11 tisíc nově diagnostikovaných. Přesto mají dnes astmatici přístup k moderním a inovativním léčbám, díky čemuž mohou mít své onemocnění plně pod kontrolou.

inhalátor na astma

Astma není alergie

Mnozí však toto onemocnění podceňují a pletou si astma s alergií. Zatímco alergie je zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích, pro které je charakteristické zejména svědění, kýchání, výtok z nosu či slzení a otok očí, astma je mnohem závažnější onemocnění s odlišnými symptomy než alergie.

Astma se projevuje zejména ztíženým dýcháním, takzvanou dušností, dráždivým kašlem či dlouhotrvající rýmou. Prvotními projevy astmatu jsou častokrát náhlá dušnost či kašel. Zejména výdech pacienta doprovází pískavý zvuk a sípání, což je způsobeno otokem sliznice průdušek.

Může skončit špatně

Při astmatu totiž dochází k zúžení až uzavření trubic průdušek, a to zejména na úrovni větvení průdušek v plicích. Při těžké formě astmatu jsou pacienti vystavováni astmatickým záchvatům, kdy dochází k otoku a zúžení průdušek. V kritických situacích, astmatický záchvat bez pomoci lékaře může skončit smrtí pacienta.
pihatý kluk

Přestože lidí s astmatem stále přibývá, mají dobré možnosti léčby. Ty spočívají zejména v podávání protizánětlivých léků a záchranných léků, takzvaných uvolňovačů. Současná medicína preferuje inhalační léčiva pro astmatiky. U pacientů, u kterých navzdory vysokým dávkám inhalační léčby není možno dosáhnout kontroly nad jejich onemocněním, se doporučuje moderní biologická léčba.

Kontrola onemocnění je nezbytným předpokladem pro úspěšnou léčbu a vyžaduje oboustrannou spolupráci lékaře i pacienta. Léčba astmatu je doslova pacientovi "šitá na míru" a jejím cílem je minimalizovat příznaky onemocnění, zamezit astmatickým záchvatům a zajistit plnohodnotný život.

Ohodnoťte příspěvek