Skleníky zažívají obrovský boom! Proč se k nim vrací stále více lidí?

Zatímco dříve byly skleníky velmi častou součástí zahrádek, postupem času se od nich tak nějak upustilo a mnoho lidí tuhle nezapomenutelnou klasiku vyměnilo za modernější alternativy – například v podobě fóliovníku. Teď se ale zdá, že skleníky jako takové zažívají velký boom a opět se dostávají do popředí zájmu.

skleník

Skleníky nabízí rostlinám skvělé prostředí

Pěstování rostlin, ovoce nebo zeleniny ve skleníku má hned celou řadu výhod. Určitě nemusí být sporu o tom, že právě skleníky dokážou pěstovaným rostlinám či ovoci nabídnout ty nejlepší podmínky pro spokojený a vydatný růst. A to bez ohledu na to, zda se jedná o cenově příznivé polykarbonátové skleníky či levné skleníky ze skla. Nyní se ale dostáváme k otázce, proč je pořízení skleníku vůbec dobrý nápad a co způsobilo, že se k nim právě teď vrací čím dál více lidí.

Počasí nemá šanci

Jednou z bezesporu největších výhod skleníků je ochrana před počasím. Pakliže patříte mezi nadšené zahrádkáře a veselé pěstitele, pak nám jistě dáte za pravdu, že jednou z největších obav, které vás nejen během sezóny sužují, je poškození silným deštěm nebo třeba kroupami. Budete-li mít na zahradě skleník, ničeho takového se obávat nemusíte. Skleníky poskytnou vámi pěstovaným rostlinám, ovoci či zelenině dokonalou ochranu před poškození – nejenže už nebude hrozit, že by rostliny déšť polámal, ale zároveň předejdete i vzniku plísní.

Velkým plusem skleníků je možnost pěstovat i cizokrajné a exotické rostliny, které by na klasickém záhonku neměly sebemenší šanci na přežití. Možná vás láká pěstování citrónů nebo byste si rádi pochutnali na vlastnoručně vypěstované mandarince. To půjde jedině za předpokladu, že si na zahradu postavíte skleník, protože tyhle rostlinky pro sebe vyžadují subtropické počasí – a to jim naše běžné klima opravdu zajistit nedokáže.

skleníkové pěstování

Pěstování po celý rok? To je sen!

Určitě zde musíme vyzdvihnout skutečnost, že pro skleníky konec sezony rozhodně nic neznamená. Máte-li kvalitní skleník, který důkladně připravíte na zimu, můžete své pěstitelské vášně ukojit i v době, kdy většině lidí zahrada tiše spí zimním spánkem a oni tak musí čekat až do jara.

Kdo chce pěstovat i během zimy, musí se na to připravit – řeč je o správné volbě půdy, kterou je na místě připravit na novou úrodu. Pozor si dejte na šíření škůdců. Existuje celá řada rostlin, kterým se bude ve skleníku dařit i v zimě, stačí si jen vybrat.