Zájem o hypotéky v posledních letech rapidně roste

Ceny nemovitostí rostou každým rokem doslova geometrickou řadou, vlastní bydlení je tak čím dál nedostupnější a pro mnohé znamená hypotéka jedinou možnost, jak si sen o vlastním bydlení splnit. Řada bank z tohoto faktu profituje a přichází každý rok na trh s novými nabídkami hypotečních úvěrů, které jsou pro tento účel jako stvořené. Na trhu je tak přebytek likvidity a banky musí bojovat o každého nového klienta.

Koupě nebo stavba nemovitosti patří mezi nejčastější důvody, za kterými lidé míří do banky pro úvěr. Pokud se však na hypotéky podíváme komplexně, jejich využití je vcelku rozmanité, jedinou podmínkou je zástava nemovitostí bankovní či nebankovní institucí.

Výše úrokové sazby

úroková sazba

Úroková sazba je při hledání rozhodně klíčovým faktorem, není však jediný. Na to pozor! Obecně však jako u každého úvěru platí, čím menší úroková sazba, tím lépe pro dlužníka. I k tomuto účelu najdeme na internetu řadu srovnávačů a kalkulaček, které nám snadno poradí, do které banky se za nejvýhodnějším úvěrem vydat. Je potřeba si uvědomit, že výše půjčené částky je často v řádech milionů, proto i desetiny úroku mohou hrát významnou roli a dlužníkovi přinést nemalou finanční úsporu.

Každá nabídka je jedinečná

Každá banka je jedinečná, a proto i každá přijde s jinou nabídkou hypotečního úvěru. Je tedy ve vašem zájmu nekývnout hned na první nabídku, kterou v bance dostanete. Žadatele navíc v tomto ohledu chrání zákon, který bance přikazuje po několik dní nezměnit podmínky úvěrového produktu.

sloupečky mincí

Opomenout bychom však neměli ani nebankovní společnosti, které mnohdy představují jedinou vidinu kladného vyřízení úvěru pro žadatele se špatnou platební morálkou nebo pochybnou minulostí. Hypotéku bez registru Fahd, která je častým produktem těchto společností, tak využijí právě ti žadatelé, kterým banka odmítla žádost o úvěr schválit.