Jací jsou lidé, kteří chodí na bojové sporty?

            Box, kickbox, muay thai, MMA, karate, taekwondo, jiu jitsu… To všechno jsou příklady bojových sportů. Lidé mívají respekt k těm, kteří se do nějakého bojového sportu pustili. Často se stává, že člověk považuje tyto sportovce za agresivní, snadno se vytáčející jedince, co mají neustálou potřebu si na někom vybíjet svůj velký, neovladatelný vztek. Proč, to je otázka. V článku se spíše zaměříme na všechny druhy boxu, MMA a jim podobným sportům.
ženský box

Jak to vypadá ve skutečnosti?

            Právě vám křuplo kdesi v ruce při páce na loket. „Není ti nic? Jsi v pořádku? Dobrý???“ ozve se hned vzápětí od sparinga. Ano, tak takoví jsou. I když se zdá, že se na tréninku perou jako koně a pak odcházejí úplně splavení potem, není to o tom, že by na sebe nebrali ohled. Přece si nerozbijí parťáka, že. Paradoxně jsou tito sportovci často nesmírně klidní a vytočí je máloco. Větší pohodáře nenajdete – pokud nezmiňujeme ten typ lidí, co si tam akorát chodí zvyšovat ego, ale těch moc není, protože časem odpadnou.
smíšená bojová umění

Dobrý trenér je základ úspěchu

            Na atmosféře v gymu má lví podíl trenér onoho bojového sportu. Pakliže vám nesedí, nemá smysl zůstávat, ale hledat nové místo na tužení těla. Najít toho pravého může zabrat určitý čas. Povede-li se vám ho najít, máte napůl vyhráno.
            Trenér by vás měl naučit správné provedení jednotlivých technik, podporovat vás a nejlépe občas prohodit nějakou srandičku, aby se jeho svěřenci pořád jenom netrápili. Například uvádím výrok jistého trenéra, který přišel k cvičícímu, jenž měl provádět techniku ve stoji, zatímco druhý před ním ležel na zádech a blokoval ho nohama. První sportovec se nahýbal nad nohy sparinga a koledoval si akorát o prošlápnutí obličeje. Trenér pravil: „Ty tam čumíš jak do akvárka, prosím tě!“ a začal ho korigovat.
pásek karatisty

Proč se lidi vlastně chodí prát?

            Jejich důvodem primárně není rvačka jako taková. Sportovci se naučí pracovat se svým tělem tak, aby se sami nezničili, ale dostali soupeře do nevýhodné polohy. Jako rozcvička mohou posloužit gymnastické cviky, které zlepšují vaši obratnost (i když gymnastiku skoro nikdo nemá rád). Drilem se učíte správné provedení, u toho zároveň posilujete a zvyšujete svou svalovou sílu a rychlost. Pytel nebo panák vám opravdového soupeře nenahradí, proto je lepší trénovat s lidmi, a ne pouze s pomůckami.
            Bojové sporty využívají cviky, kdy zabírá hodně svalů či rovnou svalových skupin, rozvíjí vaše schopnosti a učí vás nekonečné trpělivosti.