Mozek nás stále překvapuje

Přemýšleli jste někdy, jak pracuje mozek, jak pracuje naše podvědomí, když spíme? Ráno se vzbudíme a divíme se, co se nám to v noci zdálo a kde na to naše hlava přišla? Někdy jsou to krásné sny, když si ve spaní plníme nějaké sny, cestujeme po světě, lítáme. Horší je, když se vzbudíme s nějakou noční můrou a v prvním okamžiku nevíme, jestli je to skutečnost nebo sen. Co se děje v mozku, když spíme? Mozek možná zpracovává nějaký impuls, který zachytil během dne a my jsme ho ani nepostřehli. Mohli jsme zaslechnout zprávy v televizi nebo rádiu, kterým jsme nevěnovali pozornost, ale nějaké slovo se zachytilo v našem mozku a v noci z toho jsou podivné asociace a sny.

mozek

Asociace fungují mimo naše chápání i ve dne. S někým se bavíte třeba o nastávajícím víkendu a vám podvědomě naskakují věci, které s víkendem z počátku souvisí, ale s každou další myšlenkou se mu vzdalují až skončíte někde úplně jinde, třeba jako víkend, půjdu na hory, nemám boty, musím do obchodu, do obchodu pojedu autem, s autem jsem chtěla do myčky, doma mi chybí šampon apod.

mozek

Na asociacích se smlsne nejeden psycholog, kterého vyhledáte při psychických problémech, protože touto posloupností asociací se může dostat k jádru vašeho problému.

Rozumět našim snům, o to se snaží vykladači snů a kartářky, ale možná je dobře, že jim někdy vůbec nerozumíme a necháme se ve snech překvapovat, cože si to pro nás náš mozek připravil za film. Na jaká kouzelná místa nás zavede, co nám připraví a bude se nám to líbit nebo se budeme bát? Budeme létat, nebo padat, bude sen barevný nebo černobílý a budeme si ho pamatovat nebo se vzbudíme s nějakým pocitem a nebudeme vědět, jak jsme k němu přišli. Asociace je slovo, které má více významů. Asociace, které vytváří náš mozek a podvědomí, to je tajemství, které nám nejspíš zůstane asi navždy utajeno.