Péče o zahradní rostliny


Péči, kterou budete věnovat svým rostlinám před úderem silných mrazů, se vám může několikanásobně vrátit. První pocity zadostiučinění mohou nastat už na počátku jara.
Skalní rostlinky na zimu schovejte
Je tedy dobré je vyjmout ze svých stálých míst ve skalkách a uklidit jej někam, kde se vyhnou, pokud možno úplně, veškerým zimním srážkám a silným mrazům. Ty vzácnější druhý klidně přemístěte do skleníku, nebo do sklepa.
omrzlé listy
Mečík
Po vyjmutí rostlin z vašeho záhonu, je důkladně oklepejte od hlíny. Dále by měly dostatečně uschnout a odstraňte i jejich přebývající stonky. Prohlédněte, zda v nich nejsou usazení drobní živočichové a škůdci. Pokud vám některá z rostlin připadá značně poškozená, ať už nahnilá, nebo nemocná, určitě ji vyhoďte a nepomíchejte s těmi zdravými kusy. Skladuje při teplotě nejlépe do 10°C.
Jak chránit rostliny před mrazem?
Tady se často využívá stará metoda pokrytí chvojím. Některé rostliny ponechané v zimě venku, můžeme zasypat i listím, nebo nějakou látkou, či vláknem (například kokosovým).
Zazimování jehličnanů
Túje a podobné jehličnany kuželovitého tvaru, pevně svažte provazem, abyste zabránili poničením od tíhy sněhu. Stříhání odložte až na jaro, kdy budou v silné kondici po zimním odpočinku.
Trvalky
Pokud se na vaší zahrádce objevují špatné, odkvetlé kusy, zastřihněte poškozené části a okopejte. Můžete některé i rozsadit, nebo vyloučit ty přebytečné, které se během léta rozrostly. Spoustu trvalek můžete klidně ponechat přes zimu na zahradě. Ocení to například živočichové, kteří se živí různými semínky.
zmrzlé květy
Mráz na kmenech stromů
Mráz může udělat na vašich oblíbených stromech pořádnou paseku. I když zimy nejsou za poslední roky příliš silné, je dobré se připravit i na to nejhorší. Nebezpečím pro stromy jsou především kolísavé teploty. Při teplém a slunečném dni, může noční silný mráz způsobit popraskání kůry a umožní jednodušší vstup například dřevokazným houbám. Jako vhodná ochrana se nejčastěji využívá vápno.