Stvoření jménem fenek

Fenek, celým jménem v češtině fenek berberský (Vulpes zebra) je maličký tvoreček žijící v pouštích Afriky i poloostrovů Arabského a Sinajského. Pokud bychom tuto úžasnou a roztomilou lištičku, která je nejmenší z rodu lišek, chtěli zařadit dále, museli bychom ji směřovat do čeledi psovitých a řádu šelem.
 fenek v zoo

Krátký popis

 
Nevyroste do výšky více než zhruba 22 centimetrů a podobné délky těla a i přesto jej zná celý svět. A díky čemu? Fenek má nádherné dlouhé uši, které obvykle mohou dorůst až do téměř 15 centimetrů – toho prostě nepřehlédnete. To můžete pouze v případě, že ho budete hledat v jeho domovině. Zbarvený je totiž tak zlatavě, jako by s písčitou pouští chtěl splynout úplně. To by se mu také mohlo podařit, kdyby ze spodní části nebyl více do běla.
spící fenek 

Jak přežít

 
Jak toto krásné stvoření, které je menší než domácí kočka, dokáže v tak drsném prostředí vůbec přežít? Velice snadno. Má hned několik výhod, které se ukazují jako zásadní. Nejen, že díky svým ušním aplionům skvěle slyší, ale o nic horší není ani jeho zrak. To hraje klíčovou roli při možnosti lovu za šera, kdy mnohé potvůrky teprve vylézají ze svých skrýší stejně jako on. Fenek je pak snadno dopadne. Neurazí ho pouštní kobylky, ale jako ostatní masožravci jeho rodu si rád zobne i nějakou tu myšku nebo ještěrku.
Přes den jej pak na rozpáleném písku ochraňují jeho chlupaté tlapky
 fenek na kameni

Domácí zvíře

 
Bohužel byl v minulosti hodně vybíjen, což z něho udělalo poměrně hodně vzácné zvíře, na které ale i přesto můžeme narazit. Kromě svého přirozeného prostředí také v zoo anebo dokonce i doma. Ano doma. Čtete správně. Na západě se totiž může občas stát, že dojdete k někomu na návštěvu a on jej tam bude mít jako domácího mazlíčka.
Fenek je totiž velmi učenlivý a s člověkem se celkem dobře sžije. Proto si ho někteří z nás tak oblíbili. Ikdyž se občas ozývají hlasy ochránců zvířat, není to nezákonné. A dít se to může. No řekněte, nechtěli byste i vy mít doma něco tak kouzelného?