Pro pohodlné posezení i poležení poslouží sedací vaky

Záleží jak na potahu, tak i na výplni

Při výběru sedacího vaku beanbag.cz nebo pytle hrají podstatnou roli tři nejdůležitější hlediska. Prvním z nich je potah, který může být zhotoven ze syntetické nebo přírodní tkaniny. Přírodní materiály jsou příjemné na dotek, ale hůře se udržují v čistotě. Výhodou je vždy možnost potah sejmout a vyprat v pračce, stejně tak je důležitá možnost zasáhnout do vnitřní výplně, kterou lze časem vyměnit. V současné době je největší zájem o nylonové potahy vzhledem k jejich pevnosti a snadné údržbě.

sedací vak

Druhé hledisko, které při výběru zohledňujeme, je výplň, a zde platí známé pravidlo, že „cokoli se třpytí, nemusí být zlaté“. Navenek zajímavý vzhled může ukrývat podezřelé jádro.

V současné době je tím nejlepším výplňovým materiálem polystyren ve formě kuliček EPS, tzv.“ expandovaný pěnový polystyren“. Kuličky se dokážou dobře přizpůsobit jakémukoli tvaru, který vznikne zatlačením na jejich povrch, využívá se při tom mechanických vlastností při vzájemném dotyku – tření kulových ploch. A právě polystyren vykazuje minimální deformaci a zároveň není příliš tvrdý, resp. je dobře poddajný a tvárný, ale současně udržuje tvarovou stabilitu uvnitř vaku po celou dobu sezení.

Mějte se však na pozoru před polystyrenovou drtí, kterou tvoří drobné úlomky, což není nic jiného, než odpad při výrobě izolačních hmot. Úlomky nemají ideální kulový tvar a špatně se při sezení přizpůsobují, což výrazně snižuje uživatelský komfort.

dívka na sedacím vaku

Jak velký by sedací vak měl být

Jestliže máte jasno ohledně materiálu výplně i potahu, pak byste měli zvažovat jeho optimální velikost. Výraz „optimální“ je velice důležitý, neboť právě optimalizace souvisí s jeho nosností a s vaším pohodlím.

Pro dospělé osoby jsou pro pohodlné posezení určeny objemy vaků mezi 250 a 350 litry, což odpovídá přibližně velikosti výrobku (délce) 140 – 160 cm. Delší vaky nad 170 cm a o užitkovém objemu zhruba 400 litrů dobře poslouží při ležení. Pro děti menšího vzrůstu postačí objem do 250 litrů a délka přibližně 110 cm.