S fotovoltaikou lze počítat prakticky kdekoli


Na balkoně či lodžii – možná jste si všimli, že se již docela běžně prodávají fotovoltaické panely i menších rozměrů pro využití na balkonech v bytových či rodinných domech. Mohou napájet spotřebiče s malou spotřebou, anebo nabíjet mobilní telefony či baterie notebooků, některé výkonnější lze využít pro provoz LED diodového osvětlení v bytě, ohřevu vody v akváriích či filtrace, pro různá čerpadla, LED TV apod. Existují však i systémy, které napájí běžné elektrické spotřebiče.

fotovoltaika na trávníku

Na zahradě vaší chalupy – fotovoltaiku můžete mít jak u rodinného domu, tak i rekreačního objektu. Podmínkou není žádné místo označené popisným či evidenčním číslem, snad jen pro získání státní dotace to může mít vliv.

Na střeše pergoly – že se dá umístit panel na střechu domu, ví snad každý, ale možné je osadit jej i na střechu pergoly. Pergola umožňuje využít poměrně velkou plochu, podmínkou je pouze, aby byla umístěna na přímém slunci a aby nebyla zakryta jinými stavbami či vzrostlými stromy.

Na střeše mobilní dřevostavby – ani mobilní celoročně obyvatelné domy nemusí přijít zkrátka, co se týče snížení závislosti na dodavatelích energií. Fotovoltaika se tu může umístit na střechu, pokud to dovolí její nosnost, anebo na trávník, na sklad palivového dřeva, přístavek pro zahradní techniku atp.

fotovoltaické panely

Na sportovišti – venkovní sportoviště mohou být mnohem atraktivnější, pokud tu budete mít možnost se osprchovat. Můžete k tomu využít buď přenosných či pevných solárních sprch s jednoduchým ohřevem vody v zásobníku, jenže pokud bude slunce zrovna schované za obláčkem, v tu chvíli se vám voda nebude ohřívat. Fotovoltaika v Olomouci a kdekoli jinde vám však vodu ohřeje i tehdy, bude-li slunce zrovna zakryté v mracích. Venkovní sportoviště jsou velmi atraktivní možností, jak nabídnout pestřejší rekreační pobyt hostům v penzionech, hotelích či v objektech zájmových skupin nadšenců, kteří např. pořádají pro své blízké různá setkání a mítinky.