Jak v novém roce ušetřit

S příchodem nového roku si mnoho z nás láme hlavu nad tím, jak se stát tou nejlepší možnou verzí svého já. Když třicátého prvního prosince čmáráme na kus papíru svá novoroční předsevzetí, zpravidla si slibujeme, že letos už konečně budeme hubnout a přestaneme kouřit. Možná, že v plánu bude i naučit se cizí jazyk, najít si zaměstnání nebo partnera. A velmi pravděpodobně bude součástí tohoto seznamu i plánovaná úspora financí.

kuličkové pero

Jakmile se ale rok přehoupne do prvního ledna a my – ještě s mírnou kocovinou – zjišťujeme, co že jsme si to slíbili, naše odhodlání často mizí. A to potom mrzí nejen nás, ale i naši peněženku.

Připravila jsem si pro Vás tedy několik typů, jak boj s finančními předsevzetími nevzdat hned na začátku a jak neopakovat každý rok ty stejné chyby.

černoch s prasátkem

1. Určete si konkrétní cíle

Při sepisování Vašich plánů buďte vždy co nejkonkrétnější. Místo nejasného ušetřit se raději zamyslete nad tím, co přesně máte pod tímto pojmem na mysli. Chodit na oběd do závodní jídelny místo restaurace nebo nekupovat oblečení, které nutně nepotřebuji se Vám určitě bude plnit snadněji.

 

2. Stanovte si minimální hranici měsíčních úspor

Dobrým tipem je určit si vlastní závazné minimum – částku, která Vám musí z každé výplaty zbýt na účtu. Váš mozek bude s částkou podvědomě počítat a Vy si na ni při každé transakci vzpomenete a nákup si promyslíte.

 

3. Založte si finanční zápisník

Pokud si zvyknete své příjmy a výdaje zapisovat na papír, budete si lépe vědomi, kolik toho vlastně utrácíte. V dnešním zrychleném, chaotickém světě máme málokdy čas se zastavit a zamyslet – třeba i nad tím, jak a kolik toho utrácíme. Sešit, který budete nosit stále při sobě, Vám v tom pomůže.

 

4. Nenakupujte bezhlavě

Všichni to známe. V obchodě náhodou narazíme na formičky na muffiny, na stylové tričko, knížku, která se nám ještě nedostala do rukou, nebo podobné zboží, které jednoduše nutně potřebujeme. A v tak obrovské slevě! Příliš se nerozmýšlíme a vysněný předmět si rovnou neseme k pokladně.

Jenže slevy nejsou vždycky tak výhodné, jak se na první pohled zdají, a tak po týdnu často zjistíme, že v jiném obchodě nabízí stejnou věc – ale mnohem levněji. Buďte tedy ve svých nákupech v novém roce rozvážnější, vyplatí se Vám to.

 

5. Nakupujte přes internet

Ať kdo říká, co chce, nákupy online jsou skvělá věc. Od potravin po elektroniku, využívejte internet alespoň ke srovnání cen. Nejen že Vám to ušetří peníze, ale také čas. Dobu, kterou byste strávili hledáním produktu po obchodech, můžete takhle strávit s rodinou nebo přáteli.

 

A nejdůležitější rada na závěr: nevzdávejte to! Takových, co boj s novoročními předsevzetími vzdali, jsou mraky. Vy se k nim ale přidávat nemusíte. S trochou štěstí a pevné vůle se Vám určitě podaří dosáhnout – i kdyby jen dílčích – úspěchů.

Tak ať je 2019 Váš rok!