Jsou kryptoměny na vzestupu?

Čím dál tím více se doslýcháme o tzv. kryptoměnách. Co to vlastně kryptoměny jsou? A jak se dají použít? Jakým přínosem pro nás mohou být?

Kryptoměna je typ digitální měny, která je specifická svými vlastnostmi. Jedná se především o její decentralizaci, kdy měnu nemůže řídit centrální banka a nepodléhá kontrole vlády ani jiných institucí. Nespornou výhodou užití kryptoměn jsou jistě nízké respektive žádné poplatky za transakci. Poplatek většinou bývá spojován s tím, pokud chcete transakci urychlit. Vzhledem k tomu, že tato měna nepodléhá kontrole žádné veřejné instituci, bylo potřeba zavést tzv. blockchain – veřejná databáze všech uskutečněných plateb. Nejrozšířenější kryptoměnou je v současnosti Bitcoin.
bitcoin

Jako Bitcoin někdy bývá označována celá platební síť, někdy pouze kryptoměna, která se v této sítí používá. Síť byla vytvořena v roce 2009 a za tu dobu se velmi rychle vyvíjela a vylepšovala. Hlavním důvodem, proč lidé této měně věří a investují do této měny je její plná decentralizace – žádná z veřejných institucí nemůže jakýmkoliv zásahem měnu ovlivnit. Což znamená, že měnu nelze padělat, nelze žádným způsobem ovlivnit platební transakce a tuto měnu rovněž nelze znehodnotit, protože konečné množství Bitcoinů je již předem dané. Proto není ani možné vyvolat umělou inflaci vytěžením (přidáním do oběhu) dalších Bitcoinů. Celkové množství Bitcoinů, které má být v budoucnu vytěženo, je 21 000 0000. Aktuální kurz Bitcoinu je 5 929dolarů/1 Bitcoin a každou chvíli se mění. Do budoucna se předpokládá nárůst této měny, avšak ten se v průběhu let zpomaluje. Systém umožňuje nakoupit pouze část Bitcoinu, takže lze také platit pouze zlomkem této měny. Uživatelé této sítě se dělí na dva typy – koncoví uživatelé a těžaři. Koncoví uživatelé jsou ve zkratce lidé, kteří posílají peníze prostřednictvím peněženek, které slouží jako adresy pro platby. Transakce jsou následně podepsány soukromým klíčem a rozeslány ostatním připojeným uživatelům. Poté tuto transakci potvrdí těžaři. Protože potvrzení transakce je složitější proces, těžař si vybírá, která transakce je pro něho zajímavá z hlediska poplatku, který mu připadne. Nikdo jiný v této síti nefiguruje.
elektronická měna
V České republice již najdete několik zprostředkovatelů této kryptoměny a rovněž také firmy, které přijímají Bitcoin jako platidlo. Pokud tedy máte zájem o nezvyklé (ať už riskantnější) zhodnocení peněz, neváhejte vyzkoušet právě investice do digitálních měn.