Pokud nám tedy nějaká tato krásná rostlina „padne do oka“ a chceme ji umístit v našem domě, musíme zjistit, co její pěstování vyžaduje. Jaké potřebuje k dobrému životu umístění, jaká jí vyhovuje teplota, co zálivka, živiny. Také třeba to, jaké velikosti dosahuje, aby se nestalo, že nám „přeroste přes hlavu“ a nebudeme si s ní vědět rady. Když budeme o vybraném druhu hodně vědět a palmě vytvoříme dobré podmínky, odmění se nám tím, že bude krásná a náš byt zbude zdobit po dlouhou dobu.
Světelné podmínky
Palmy, které jsou nejběžněji pěstovány v našich pokojích, mají nejraději rozptýlené světlo. To znamená, že jim vybíráme stanoviště, které je světlé, ale sluneční paprsky tam nedosahují po celý den. Můžeme je postavit i dál do místnosti. Nedáváme je na okno, kam svítí většinu dne přímé slunce. Když je dáváme přes léto ven do zahrady, na terasu či balkon, vybíráme místo, které je spíše v polostínu.
Pro pokojové druhy pokojová teplota
Palmám vhodným k umístění v bytě vyhovuje ideálně teplota od 20 do 23°C. Ale neplatí to pro všechny. Například datlovníky patří k druhům, které snesou i teplotu nižší, až 4°C. Jsou tedy vhodné k umístění do zimní zahrady nebo místnosti chladnější. Palmy ale špatně snáší průvan a také studenou podlahu. Není vůbec vhodné je trápit v chladných předsíních, kde se na ně často otvírají dveře. A kde na ně „táhne“ a „studí je odspoda“. Dobré je pořídit jim pod květináče podložky s kolečky. Usnadňují také manipulaci s většími rostlinami.
Zálivka a živiny
Tyto rostliny snesou raději méně vody než přelití. To způsobuje, že nám začnou hnít. Že jsou přelité nám dávají najevo tvorbou hnědých skvrn na listech. Pokud jsou suché, signalizují to listy žluté. První pomocí je rostlinu prolít tak, že voda teče ze substrátu do misky pod květináčem. Přebytečnou vodu z misky pak vylijeme. Pokud hnědnou špičky listů, žádá palma více vlhkosti. Vzduch v místnosti je na ni příliš suchý. Pomůžeme jí rosením. Na ně myslíme hlavně v létě. Co se týká výživy, mají palmy nejraději hnojiva minerální a ta, která působí dlouhodobě. Hnojíme od dubna do září, jako jiné pokojové rostliny.
Přesadíme, když je jí těsno
Podobně jako například u sukulentů, přesazujeme až v době, kdy s do květináče už sotva vejde. Protože kořeny palem jsou dlouhé, volíme vyšší květináče.