Zelenina z vlastní zahrádky

Pryč jsou doby, kdy u většiny rodinných domků bylo pole s bramborami a ve chlívku se chovalo prasátko, ale mít rodinný domek a nemít u něj alespoň malou zahrádku, to by byl skoro hřích. Mít rodinný domek, to máte i kousek zahrady kolem něj a když už je kolem domu vše postavené a zařízené, je tu čas, abyste si pořídili pár řádků záhonku na nějakou tu zeleninu nebo alespoň bylinky, které se uplatní v kuchyni. Mnoho žen v paneláku má aspoň na okenním parapetu květináč a v něm pažitku, mátu, bazalku, zkrátka nějakou svou oblíbenou bylinku. Na balkoně pak zkouší vypěstovat třeba rajčata nebo papriky či hrášek. To mít rodinný domek a u něho zahrádku nebo dokonce skleník, to je jiná.

zelenina

Vypěstovat si vlastní zeleninu, to je nejen finanční úspora, ale je to také určitá forma relaxování. Může se vám stát, že budete bojovat s krtky nebo slimáky, ale čerstvé jahody, které si utrhnete na vlastním záhonku za tu námahu jednoznačně stojí. Ohýbat záda při okopávání záhonků může být bolestivé, ale můžete si je narovnat při sekání trávy cena Ostrava. Určitě nebudete dělat záhon z celé zahrady a nějaká tráva vám tam zůstane.

Máte rodinný domek a u něho zahradu? To jistě máte i nejeden záhonek a na něm zkoušíte své pěstitelské schopnosti. Rajčata, okurky, salát, hrášek, ale i jahody nebo mrkev, celer či petržel, to je běžná zelenina, kterou můžeme na záhonku vypěstovat. A máte-li kompost, určitě tam vyzkoušejte zasadit dýni nebo cuketu. A nezapomeňte ani na květiny, které se na podzim dají třeba usušit a použít na věnce či do vázy.

mrkev

Zahrát si na zahradníka a zasadit na jaře sazeničky, okopávat záhonek a pozorovat, jak to všechno krásně roste, to je potěšení jak pro oko, tak pro duši. A nezapomeňte sbírat při dešti vodu ze střechy do nějaké nádrže, abyste v horkých letních měsících měli čím vaše výpěstky zalévat.